Appointed Boards

#FFFFFF

Appointed Boards - page 1

PC FAIR BOARD -  3 YR (Aug 31) (2nd Mon) BOARD OF ADJUSTMENT -  3 YR
Josh Larson 520-2946 2024 Keith Sagehorn 970-520-5211 2023
Teonna McCabe 595-0102 2023 Matt Kleve 719-331-9573 2021
Kayla Kafka 580-8019 2024 Pat Meakins 970-520-2749 2023
Lindsey Boerner 580-1068 2024 Jeanette Kingman 970-412-5115 2021
Tracy Steggs 2022 Chris Fuesz 970-520-4304 2022
Brianna Worley 466-3843 2022
Wyatt Bishop 466-3988 2022 PLANNING COMMISSION -  5 YR
Gary McCallum 466-0865 2023 Gary Koch 970-580-6712 2024
Austin Tharp  466-2463 2023 Steve Young 970-854-2133 2025
Richard Starkebaum 970-520-2748 2022
WEST PC CEMETERY BOARD -  6 YR Jeanette Kingman 970-412-5115 2023
Steve Firme 520-1510 2023 Keith Sagehorn 970-520-5211 2026
Tom Edwards 2024
John Heermann 520-9818 2027 CENTENNIAL MENTAL HEALTH -  4 YR (2nd Thu)
Terry Hofmeister 466-1555 11/2021
PC RECREATION DISTRICT -  5 YR CHP HEALTH PLAN -  1 YR
Jim Tomky 520-5160 2024 Terry Hofmeister 466-1555 2021
Richard Starkebaum 520-2748 2025 alternate 854-3778 2021
Elton Olofson 854-2693 2026
Lynn Seger 774-6224 2022 WORKERS COMP INS POOL -  1 YR
Dan Kafka                  854-2769 2023 Garold Roberts 520-7602 2020
WEED & PEST BOARD -  3 YR NE CO ASSOC OF LOCAL GOVTS -  1 YR  (3rd Wed)
Charlie Triplette 854-3256 2024 Tom Timm 520-1942 2020
Martin Olofson 854-2859 2024
Jerry Wagoner 520-5303 2022 CAPP
Vern Rafert 520-9547 2022 Garold Roberts 520-7602 2021
Gary Koch 580-6712 2023
Jim Tomky 520-5160 2023 NE CO HEALTH DEPT - 5 YRS
Terry Hofmeister 466-1555 2021
EC Services Developmentally Disabled  -  3 YR (4th Thu)
Tom Timm 520-1942 6/30/2023 CCI LEGISLATIVE COMMITTEE
Terry Hofmeister 466-1555 2021
Laura Schroetlin 854-3778 ALT

Appointed Boards - page 2

E911 BOARD - 4 YR COMBOARD 2 yr except Commissioner Rep
David Dirks   at large 6/30/2022 Nathon Nadow Term Haxtun
McKenzie Fleharty Medical 6/30/2024 Thomas Elliott Term Sheriff
Thomas Elliott Sheriff 6/30/2022 Doug Bergstrom Term Holyoke
Stacy Rueter Holyoke Fire 6/30/2023 Garold Roberts Cty Commissioner
Nathon Nadow Town of Haxtun 6/30/2023 Troy Kinoshita Holyoke EMS 2022
Ron Carpenter Haxtun Fire 2022
EMS BOARD 
McKenzie Fleharty 466-2767 cell
774-6301 work
HHD ambulance SEIZURE COMMITTEE - 1 YR
Garold Roberts 520-7602 Travis J. Sides DA
Troy Kinoshita MMH ambulance Thom Elliott Cty Sheriff
Cathy Harshbarger 854-2241 Tom Timm Cty Commissioner 2021
Dewane Pace 774-6301
Laura Schroetlin 854-3778 NE COLORADO HOUSING
Garold Roberts 520-7602
NE COLORADO AREA TRAUMA ADVISORY (RETAC) - 2YR
Bryan Pippett 303-916-2283 6/30/2023 HS CITIZEN'S REVIEW PANEL - 1 YR
Marissa Bussell 303-358-8643 6/30/2022 Linda Jelden 854-2593 12/31/2021
PC ECONOMIC DEV CORP - 3 YRS VETERAN'S SERVICE OFFICE - 2 YRS
Tom Bennett 854-3825 2023 Jeremy Kilpatrick 466-1848 2023
Marc Bornhoft 774-5852 2023
Kevin Scott REPUB RIVER WTR CONSER DIST - 3 YEAR
Lori Lundgren Aaron Sprague 854-5328 Nov-23
Staci Tempel
Nici Akey EMERGENCY MANAGEMENT BOARD - 4 YR
Julia Biesemeier Terry Hofmeister Term Commissioner
Michelle Lock Garold Roberts Term Commissioner
Shauna Strecker Tom Timm Term Commissioner
Dennis Jelden Term Coroner
LIVESTOCK COMMITTEE  Broc Pelle Term Emerg. Mgr.
Kevin Beck Thom Elliott Term Sheriff
Tim Becker Laura Schroetlin Term Cty Admin
Matt Kleve McKenzie Fleharty  Haxtun Amb Rep 12/31/23
Jason Donovan Stacy Rueter Fire Rep 12/31/23
Dave Gibson
Grady Groshans RAINFALL COLLECTION
Matt Kleve Dan Kafka 854-2769
Roger Koberstein
Minda Mares
Jeff Plumb
Denise Smith, Horse Superintendent 580-8717
Steve Starkebaum
Shauna Strecker